UV apsauga akims

UV apsauga – kaip nuo saulės apsaugoti akis?

Persistengti besidžiaugiant vasarišku karščiu – vienas juokas. Suaktyvėjusi saulė ne vienam perkaitina galvelę ar iki skausmingo raudonumo nusvilina odą. O ar įmanoma nudegti akis? Pasirodo, taip. Šis itin jautrus organas ne ką labiau atsparus žalingam saulės spindulių poveikiui, todėl UV apsauga ypač reikalinga. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį norint išsaugoti sveikas akis ne tik šiltuoju metų laiku?

Kuo akims graso UV spinduliai?

Kaip įvairūs kremai su SPF apsaugo odą nuo nudegimo, o skrybėlė – galvą nuo perkaitimo, taip ir akių ragenai būtina apsauga nuo pažeidimo. Nuolatinis UV spindulių poveikis gali padidinti akių ligų (kataraktos, akių vokų odos vėžio ar tinklainės melonomos) riziką, o nudeginta ragena gali tapti aklumo priežastimi.

Kada reikia būti atsargiausiems?

Daugelis puikiai žino, kad saulės spinduliai patys aktyviausi būna vasarą. Bet yra dar keletas veiksnių, lemiančių UV poveikio intensyvumą:

  • Platuma – kuo arčiau pusiaujo esama, tuo stipriau veikia UV spinduliai. Šioje teritorijoje mažiau ozono ir atmosferos, galinčios išfiltruoti saulės spindulius, o saulė laikosi tiesiai virš galvos.

  • Dienos metas – saulė stipriausia vidurdienį, kuris priklauso nuo esamos laiko juostos. Tad reikėtų atsižvelgti, kad ji labiausiai kenkia nuo 10 iki 16 val. Tokiu metu reikėtų savo akis aprūpinti UV apsauga labiausiai.

  • Ozono lygis – kur kas geriau kaip filtras ozonas veikia toje vietovėje, kur jo sluoksnis storesnis. Yra rajonų, kuriuose ozono sluoksnis yra ypač suplonėjęs (pvz., Australija). Prieš keliaudamas, būtinai peržvelk ozono žemėlapį, kad žinotum, ar kelionės tikslas nėra viena iš šių teritorijų.

  • AukstumaAukštuma – jeigu suplanavai atostogas kalnuose, turėk omenyje, kad tokiose vietovėse atmosferos sluoksnis taip pat plonesnis, todėl ir UV spindulių prasiskverbia daugiau. Su kiekvienu šimtu metrų virš jūros lygio UV radiacijos lygis išauga 10–12 %.

  • Atsispindėjimas – leidžiantys laiką prie jūros ar ežero turėtų būti atsargesni būdami vandenyje ar ant smėlio. Pasirodo, netgi jūros puta gali atspindėti 25 % UV, o sausas smėlis – 15 %.

  • Oras – debesuotas dangus be prošvaistės prasiskverbti saulei visiškai negarantuoja, jog gali būti ramus dėl UV spindulių poveikio. Nors UV radiacijos lygis didžiausia, kai dangus yra giedras, apie 80 % UV spindulių gali prasiskverbti pro debesų uždangą.

Kaip apsaugoti akis?

  • Prieš planuodamas aktyvias pramogas lauke, patikrink dienos UV indeksą. Jis nurodo kasdienį UV spindulių intensyvumą skalėje nuo 1 iki 11 (1 – žymi mažiausią apsaugos poreikį, o 11 – atitinkamai didžiausią).

  • Dėvėk plačiakraštę skrybėlę – tokio dizaino galvos apdangalas apsaugos akis ir veidą saulės spinduliams krentant bet kuriuo kampu.

  • Saulės akiniaiNepamiršk akinių nuo saulės – jie neturi būti ypač tamsūs. Svarbiausia, kad akiniai blokuotų bent jau 99 % tiek UVB, tiek UVA spindulių, o dizainas ir forma neleistų jiems pasiekti akių pro šonus.

  • Nešiok kontaktinius lęšius su UV apsauga – tokia regėjimo korekcijos priemonė taip pat blokuoja UV spindulius. Aišku, jie nepakeis akinių nuo saulės, tačiau puikiai juos papildys saugantis nuo žalingo saulės poveikio. Keletas tokių kontaktinių lęšių pavyzdžių: Acuvue Oasys with Hydraclear Plus, Acuvue Advance with Hydraclear, Avaira.

Parašykite komentarą