Lyg šiol draugai ir giminaičiai susibūrimų metu nepraleidžia progos „patraukti per dantį“, kaip čia du rudakiai augina mėlynakį vaiką, visą „kaltę“ suversdami nieko net nenutuokiančiam kaimynui? Juokas juokais, tačiau žmogaus akių spalva – ypač įdomi kūno ypatybė, nulemiama tam tikrų faktorių. Tai ką gi gamta išdarinėja ir kodėl vieni turime mėlynas, kiti – pilkas, treti – rudas akis?
Kodėl egzistuoja skirtingos akių spalvos?
Akių spalvą apsprendžia akies rainelėje esantis pigmentas, vadinamas melaninu. Kuo daugiau melanino, tuo akys tamsesnės. Toks dalykas kaip mėlynas ar žalias pigmentai neegzistuoja. Šviesi akių spalva yra nulemta šviesos išsklaidymo stromoje (viršutiniame rainelės sluoksnyje) efekto – dėl panašios priežasties dangus mums atrodo mėlynas. Daugelis europiečių kilmės kūdikių gimsta mėlynomis akimis, kurios ilgainiui tampa rudos būtent dėl to, kad gimimo metu melanino gamyba dar nebūna prasidėjusi.
Ar galima prognozuoti būsimą vaikų akių spalvą?
Atsakymas: ir taip, ir ne. Galima numanyti, kokia bus vaikelio akių spalva, bet tiksliai to sužinoti neįmanoma. Net ir tuo atveju, kai abu tėvai turi mėlynas akis, galima karštligiškai laikytis minties, kad ir jų bendras vaikas gims turėdamas būtent tokios pat spalvos akis, bet atsižvelgiant į genų daugialypiškumą, išlieka galimybė, kad šviesiaakiai tėvai turės tamsiaakią atžalą.
Yra įrodymų, kad egzistuoja net 16 genų, turinčių įtakos akių spalvai, iš kurių svarbiausi yra du: OCA2 ir HERC2. Jei du geno aleliai yra skirtingi, tik vienas iš jų yra labiau išreikštas ir vadinamas dominuojančiu, kai tuo tarpu neišreikštasis vadinamas recesyviniu. Akių spalvos atveju, ruda spalva yra dominuojanti žalios spalvos atžvilgiu, o žalia – mėlynos, todėl mėlynos akys atsiranda tada, kai visi keturi aleliai yra mėlyni.
Peneto kvadratas – vienas iš būtų nuspėti vaiko akių spalvą, tam tikrose grafose įstatant tėvų akių spalvą. Dėliojant įvairias alelių kombinacijas, galima apskaičiuoti tam tikrų variantų galimybes. Pavyzdžiui, jei abu tėvai – rudakiai, bet yra mėlynos spalvos geno nešiotojai, pagal visas galimas kombinacijas naudojant šį modelį, labiausiai tikėtina, kad vaikas bus rudakis. Tačiau yra 1 iš 4 galimybių, jog jo akys bus mėlynos.
Neįprastos akių spalvos
Galbūt kada nors teko matyti rausvas arba violetines akis (ne, šiuo atveju nekalbama apie spalvotus kontaktinius lęšius vakarėliams)? Arba žmones, turinčius vieną rudą, vieną mėlyną akį? Tiesa ta, kad raudonas, rausvas ar violetines akis turi albinosai – žmonės, kurių akys, oda ar plaukai iš prigimties neturi spalvos dėl melanino gamybos ir paskirstymo sutrikimo.
Heterochromija – tai atvejis, kai vienos akies rainelės spalva skiriasi nuo kitos rainelės spalvos. Taip įvyksta dėl netolygaus melanino pasiskirstymo, nulemto genetiškai arba atsiradusio po traumos.
Taigi akis pagrįstai galima laikyti viena ekspresyviausių žmogaus kūno dalių, o jų spalva neretai yra skiriamoji kiekvienos asmenybės dalis. Nors pakeisti akių spalvą visam laikui yra neįmanoma, visada galima išbandyti naują akių įvaizdį pasitelkus spalvotus kontaktinius lęšius. Dabar jų pasirinkimo – apstu!