Kompiuterinis regos sutrikimo sindromas – kas tai ir kaip jo išvengti?

Pastarąjį dešimtmetį žmonės ėmė daugiau dirbti kompiuteriu bei įprato nuolat žiūrėti į išmaniuosius telefonus. Nors šie elektroniniai prietaisai palengvina gyvenimą, dauguma pradėjo skųstis įtsitempusiomis ir sausėjančiomis akimis. Todėl ekspertai pasiūlė naują terminą – kompiuteris regos sutrikimo sindromas (KRSS). Kokie yra šio sindromo simptomai ir kaip jų išvengti? Skaitykite toliau.

Priežastys ir simptomai

Nuolatinis žiūrėjimas į kompiuterį, išmanųjį telefoną ir planšetinį kompiuterį – tai yra pagrindinės priežastys, kurios sukelia akių diskomfortą. Kitos priežastys, sustiprinančios KRSS yra:

  • Netaisyklinga sėdėsena prie kompiuterio;
  • Netinkamas atstumas tarp akių ir ekrano;
  • Prastas apšvietimas;
  • Anksčiau nustatyti akių sutrikimai pvz. trumparegystė.

Šios priežastys dažniausiai sukelia tokius simptomus:

  • Akių įtampą;
  • Akių išsausėjimą;
  • Akių paraudimą;
  • Akių ir galvos skausmus;
  • Pablogėjusį regėjimą;
  • Kaklo ir pečių srities skausmus.

Teigiama, kad šiuos simptomus patiria apie 50–90 proc. visų, besinaudojančių kompiuteriu. Be to, ilgainiui šie simptomai gali aštrėti ir stiprėti. O tai gali lemti padidėjusį fizinį nuovargį, sumažėjusį darbo produktyvumą bei dažnesnes klaidas.

Kaip išvengti?

Darykite pertraukas akims

Akių pertraukoms puikiai tinka 20–6–20 pratimas. Kaip jį atlikti? Kas 20 min. atitraukite akis nuo kompiuterio ekrano ir žiūrėkite į objektą, esantį mažiausiai 6 metrų atstumu, apie 20 sek. Taip Jūsų akys pailsės nuo nuolatinės įtampos.

Mirksėkite ir drėkinkite akis

Dirbdami kompiuteriu, žmonės mirksi trečdaliu mažiau, o tai sukelia sausų akių pojūtį. Todėl stenkitės dažniau mirksėti arba kelioms sekundėms užmerkti akis. Tai sudrėkina akis ir palaiko jų švarą. Jeigu sausumo pojūtis nepraeina, pasitarkite su savo gydytoju dėl dirbtinių ašarų naudojimo.

Taisyklingai sėdėkite

Taisyklinga sėdėsena prie kompiuterio gali sumažinti tiek akių, tiek pečių įtampą. Pagal bendrą taisyklę monitoriaus viršus turėtų būti maždaug antakių lygyje, o žiūrėjimo kampas apie 15–20 laipsnių. Išsamesnį teisingos sėdėsenos gidą pateikiame iliustracijoje:

Mankštinkitės

Dar vienas puikus būdas sumažinti pečių ir kaklo skausmus yra mankštos. Kas valandą atlikite 5–10 sukamuosius galvos judesius į vieną ir kitą pusę. Panašūs pratimai skirti pečių sričiai – kelis kartus sukiokite pečius pirmyn ir atgal.

Dėl daugybės darbų kartais užmirštame rūpintis savo akimis ir bendrąją sveikata. Tačiau norėtume priminti – saugokite ir vertinkite savo akis. Po truputį keiskite savo gyvenimo įpročius ir taip sugebėsite užkirsti kelią akių įtampai bei kitiems sutrikimams. Rūpinkitės savimi!

Parašykite komentarą