Kontaktiniai lęšiai

9 mitai apie kontaktinius lęšius

Ne vienas užkietėjęs lęšių nešiotojas, kadaise į stalčiaus gilumą nugrūdęs, dabar jau atrodytų, Caro Ruriko laikų akinius, sušoktų vaidilučių šokį aplink ugnį dievams už tai, kad egzistuoja toks gėris kaip kontaktiniai lęšiai. Tapę sėkminga alternatyva akiniams, kontaktiniai lęšiai palengvino daugelio žmonių gyvenimą, tad dažnas kuris sau vis prikiša, kodėl nepradėjo jų nešioti anksčiau. Deja, tam tikros baimės, atsiradusios dėl informacijos stygiaus, ir iš piršto laužti mitai, primenantys „bobučių pasakėles“, neretai atitolina nuo minties akinius pakeisti kontaktiniais lęšiais. Štai 9 klaidingos „tiesos“, kurias dabar galime drąsiai paneigti.

1. Sudėtinga naudoti

Sunku nesutikti, kad įgusti greitai įsidėti ir išsiimti lęšius tikrai reikia laiko. Tačiau, kaip sakoma, „niekas negimsta mokėdamas“, todėl truputį praktikos ir palaipsniui tai taps įprasta, ilgai netrunkančia rutina.

Žinoma, jei kontaktiniai lęšiai ne vienkartiniai ir skirti tik dieniniam nešiojimo režimui, juos taip pat kas vakarą reikės kruopščiai nuvalyti. Tačiau ir tai yra labiau laiko nei sudėtingumo klausimas.

2. Aš negaliu jų nešioti

Dar ir kaip gali! Pažangios kontaktinių lęšių gamybos technologijos leidžia kontaktinių lęšių teikiamais privalumais džiaugtis kone kiekvienam – lęšiais jau sėkmingai galima koreguoti presbiopiją (amžinę toliaregystę) ar net astigmatizmą. Didelis kontaktinių lęšių pralaidumas deguoniui užtikrina galimybę juos naudoti ir kenčiantiems nuo akių sausumo ar padidėjusio jautrumo.

3. Aš per jaunas

Nėra oficialiai nustatyta tikslaus amžiaus, nuo kada galima pradėti nešioti kontaktinius lęšius. Jei akių gydytojas įvertina asmenį, kaip pakankamai brandų ir gebantį dėvėti kontaktinius lęšius bei jais pasirūpinti, tai amžius jokiu būdu nėra riba.

Per jaunas

4. Aš per senas

Jei kontaktiniai lęšiai nekelia diskomforto, o įsidėjimo ir išsiėmimo procesas – problemų, kontaktinius lęšius gali drąsiai dėvėti net ir sulaukęs pensijos bei anūkų. Ir visai nesvarbu, kad jau pasireiškia ne tik trumparegystė, bet ir senatvinė toliaregystė – yra specialūs multifokaliniai lęšiai, skirti presbiopijai koreguoti, kurie padės išspręsti prasto regėjimo problemą.

Per senas

5. Kontaktinius lęšius nesaugu dėvėti sportuojant

Lęšiai puikiai priglunda prie akies paviršiaus, tad su jais ne tik galima, bet ir rekomenduojama sportuoti. Juk kur kas daugiau diskomforto patirsi ir traumoms galimybių sudarysi į krepšinio aikštelę išbėgęs su akiniais nei su kontaktiniais lęšiais.

Užsiiminėjant vandens sportu būtina dėvėti specialius plaukimo akinius, kad kontaktinių lęšių neišplautų vanduo.

Sportas

6. Nepatogu

Anaiptol. Šiuolaikinių technologijų dėka, praėjus trumpam adaptacijos periodui, kontaktinių lęšių nešiotojai apskritai nejaučia, kad kas nors yra jų akyse – tokie ploni ir lengvai prie akies prisitvirtinantys yra kontaktiniai lęšiai. Priešingai nei nešiojant akinius – juos ne tik galima matyti, bet ir jausti nuolat pūpsančius ant nosies.

Malonų kontaktinių lęšių nešiojimą užtikrina tinkamas jų parinkimas – pagal tikslią bazinę kreivę, diametrą, stiprumą, taip pat pralaidumą deguoniui, ypač jei akys linkusios sausėti.

7. Sukelia sveikatos problemas

Tiesa, kad kontaktinių lęšių nešiojimas šiek tiek padidina kai kurių akių problemų riziką (sausumas, įvairios infekcijos), nes jie labai artimai kontaktuoja su pačia akimi. Tačiau laikantis visų kontaktinių lęšių nešiojimo ir priežiūros taisyklių, viso to galima išvengti. Tad viskas priklausys tik nuo paties nešiotojo atsakingo požiūrio.

8. Gali iškristi

Kadaise senosios kartos kietieji kontaktiniai lęšiai galėdavo iššokti iš akies užsiiminėjant sportu ar kitaip aktyviai leidžiant laiką. Tačiau šių dienų kontaktiniai lęšiai puikiai priglunda ir prisitvirtina prie akies, tad tikimybė, kad jie iškris, ženkliai sumažėja.

9. Gali „pradingti“ akyje

Tai tiesiog neįmanoma vien dėl akies struktūros. Akį dengianti junginė susijungia su akių vokais, būtent taip apsaugodama akis nuo galimo svetimkūnių patekimo už jos. Neteisingai įdėtas kontaktinis lęšis blogiausiu atveju gali pasislinkti po akies voku, bet ne tiek, kad nepavyktų jo pašalinti patiems.

Taip kad daugiau drąsos, mažiau nepagrįstų baimių – kontaktiniai lęšiai yra puiki alternatyva akiniams, itin palengvinanti daugelio regėjimo problemų turinčių žmonių gyvenimą.

Parašykite komentarą