Kontaktinių lęšių priežiūra

Kontaktinių lęšių skystis: kaip išsirinkti tinkamą?

Yra daugybė faktorių, lemiančių malonius kontaktinių lęšių nešiojimo pojūčius: patogūs, diametrą, bazinę kreivę ir stiprumą atitinkantys kontaktiniai lęšiai, tinkama rankų higiena, dėvėjimo rėžimo laikymasis ir pan. Todėl ne visada pakanka išsirinkti gerus lęšius, kad komfortabiliai galėtum jaustis visą lęšių dėvėjimo laiką. Tam reikalinga ir itin kruopšti kontaktinių lęšių priežiūra, kuri tikrai neįsivaizduojama be efektyvių valomųjų priemonių. Ką reikėtų žinoti, renkantis kontaktinių lęšių skystį?

Kam reikalingas valomasis kontaktinių lęšių skystis?

Nešiojant kontaktinius lęšius ant jų paviršiaus iš aplinkos patenka ir nusėda įvairūs nešvarumai, tai pat – baltymų sankaupos. Visas šis nereikalingas „bagažas“ gali ne tik apsunkinti matomumą, bet ir sudirginti akis – jos parausta, ima niežėti, atsiranda svetimkūnio akyje pojūtis. Tad viena iš lęšių tirpalo funkcijų yra pašalinti šias nuosėdas, palaikant kontaktinių lęšių švarą, o tuo pačiu – ir gerą akių būklę.

Kontaktinių lęšių skystis pašalina bakterijas
Kontaktinių lęšių skystis pašalina bakterijas

Kontaktinių lęšių skystis taip pat turi ir dezinfekavimo paskirtį – jis neutralizuoja įvairias bakterijas ir mikroorganizmus, galinčius sukelti akių ligas, pvz., konjuktyvitą (akių junginės uždegimą). Taip sumažinama tikimybė, kad kontaktinių lęšių nešiojimas kaip nors pažeis akis.

Tad kontaktinių lęšių skystis būtinas siekiant ne tik išlaikyti gerą lęšių būklę visą jų nešiojimui skirtą laiką, bet ir užtikrinti, kad kontaktiniai lęšiai išliktų saugia regėjimo korekcijos priemone, nekenkiančia akių sveikatai.

Viskas ko reikia – viename buteliuke

Ilgainiui kontaktinių lęšių valomieji tirpalai tapo ypač universalūs. Vienas skystis atlieka visas būtiniausias funkcijas, garantuojančias reikalingą kontaktinių lęšių priežiūrą. Dauguma šių minkštiems kontaktiniams lęšiams skirtų skysčių:

  • Valo susikaupusius nešvarumus;

  • Šalina proteinų sankaupas ir apsaugo nuo greito jų susidarymo;

  • Dezinfekuoja;

  • Tinka ir lęšių skalavimui, ir laikymui nakties metu;

  • Išsaugo reikalingą drėgmės lygį kontaktinių lęšių paviršiuje.

Populiariausi kontaktinių lęšių skysčiai
Populiariausi kontaktinių lęšių skysčiai

Rinkoje dabar galima rasti net ir tirpalų, kurie nereikalauja kontaktinių lęšių valymo trinant pirštais tam, kad visi nešvarumai liktų užmarštyje. Pakanka tam tikram laikui (dažniausiai, ne mažiau 6 valandoms) pamerkti lęšius skystyje ir visi reikalingi valomieji procesai įvyksta savaime.

Toks valomųjų skysčių universalumas leidžia būti ramiems, kad kontaktinių lęšių higiena pasirūpinta tinkamai.

Prailginto nešiojimo ir spalvotiems lęšiams skystis nereikalingas?

Dauguma kontaktinių lęšių nešiotojų, pasirinkusių nepertraukiamam dėvėjimui skirtus lęšius, džiūgauja galėdami išvengti lęšių priežiūros rutinos kiekvieną rytą ir vakarą. Net ir nešiojant tokio tipo kontaktinius lęšius, apsisaugoti nuo nešvarumų, patenkančių iš aplinkos, praktiškai neįmanoma, todėl rekomenduojama lęšius bent kartą per savaitę išsiimti, kruopščiai nuvalyti ir palikti mirkti nakčiai.

Spalvoti kontaktiniai lęšiai
Spalvoti kontaktiniai lęšiai

Kitas kraštutinumas – spalvotų kontaktinių lęšių nešiotojai. Kai kurie iš jų lęšius perka nepasitarę su savo akių gydytoju. Jų manymu, perkant -0.00 dioptrijų stiprumo kontaktinius lęšius nebūtina konsultacija, kurios metu ir yra aptariamos lęšių nešiojimo galimybės bei jų priežiūros subtilybės.

Pasitaiko atvejų, kai nieko apie lęšių nešiojimą neišmanantis žmogus net pagalvoja jų priežiūrai nusipirkti ir specialaus skysčio. Ar tada verta stebėtis, kodėl jie pridžiuvo prie konteineriuko sienelių, arba kodėl keistai graužia akis, praskalavus lęšius vandeniu? Brrr…

Kam jau kam, bet kontaktinių lęšių valomojo skysčio tikrai nereikia nešiojantiems vienadienius lęšius – ryte įsidėjus, vakare juos privaloma išsiimti ir išmesti į šiukšliadėžę.

Papildomos savybės jautrioms akims

Nors dauguma minkštų kontaktinių lęšių priežiūrai skirtų valomųjų tirpalų atlieka tokias pačias funkcijas, visgi jų sudėtis ir veikliosios medžiagos skiriasi. Tad nebūtinai draugo mėgstamiausias lęšių tirpalas tiks ir patiks tavo akims.

Kuo pasireiškia atmetimo reakcija? Jeigu įsidėjus lęšius, praskalautus tam tikru tirpalu, akis ima graužti, jos parausta ir taip nutinka ne vieną ir ne du kartus, reikėtų pasiieškoti kitokios lęšių priežiūros priemonės.

Dabar galima rasti valomųjų skysčių, į kurių sudėtį įeina įvairūs žoliniai priedai, gelbstintys jautrias, į dirglumą linkusias akis. Tai skysčiai, papildyti ramunėlėmis, kurios pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, todėl yra ypač naudingos alergiškoms akims, veikdamos jas raminančiai. Taip pat akišvietės ekstraktu, apsaugančiu akis nuo nevalingo ašarojimo, nuovargio ir paraudimo.

Valomojo lęšių skysčio galiojimas – ne begalinis

Norėdamas išvengti akių sudirginimo ir išsaugoti lęšių švarą, kiekvienas lęšių nešiotojas turėtų nepamiršti vadovautis skysčio naudojimosi instrukcija. Tad nederėtų valomojo tirpalo naudoti ilgiau, nei nurodyta ant pakuotės.

Daugumą skysčių reikia sunaudoti per 3 mėnesius nuo buteliuko atidarymo dienos. Tirpalo, kurio galiojimo terminas pasibaigęs, savybės pakinta, kaip ir kitų vaistų ar dezinfekcinių priemonių, tad jų naudojimas gali pridaryti daugiau žalos negu naudos.

Saugokime savo akis!

Parašykite komentarą