Kontaktiniai lęšiai, daugeliui tapę nepamainoma alternatyva akiniams, šiandien padeda koreguoti tokius regėjimo sutrikimus kaip trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas, presbiopija (amžinė toliaregystė). Spalvotais kontaktiniais lęšiais dabar galima pakeisti ir natūralią akių spalvą, ją paryškinti ar patamsinti. Tad iš esmės dabar kontaktiniai lęšiai atlieka korekcinę ir estetinę funkcijas. Visgi sparčiai tobulėjant technologijoms, tikėtina, kad visai netrukus kontaktiniai lęšiai bus naudojami ir visai kitais sumetimais. Ką žada mokslininkai kontaktinių lęšių nešiotojams (ir ne tik) ateityje?
Tyrimai neišeinant iš namų
Labai tikėtina, kad greitu metu kontaktiniais lęšiais bus galima sekti sveikatos būklę. Tai ypač palengvins problemos identifikavimą ankstyvoje fazėje, tam tikrą patikrinimą atliekant ir rodmenis sekant periodiškai. Tarkim, akispudžio matavimas, svarbus glaukoma sergantiems žmonėms, galės būti atliekamas dažniau nei keliskart per metus.
Taip pat tikimasi, kad kontaktiniai lęšiai padės išvengti ir neretai nemalonių kūno intervencijų, pvz., kraujo ėmimo iš piršto tikrinant gliukozės lygį diabetu sergantiems žmonėms. Visa tai nustatys specialūs kontaktiniuose lęšiuose įmontuoti čipai, jutikliai ir plauko plonumo antena, perduodanti duomenis. Tokiam tyrimui pakaks vien tik mūsų ašarų.
Fotografuoti akimis
„O kad matytum tai, ką matau aš“ – frazė, greitai tapsianti realybe. Kontaktiniai lęšiai susieti su mobiliuoju telefonu leis fiksuoti matomus objektus tokiu rakursu, kokiu į juos žiūrime mes, nukreipdami gautas nuotraukas ir video į mūsų išmanųjį. Kaip tai vyks? Sąmoningai mirkčiojant ilgesnį laiką įsijungs fotografavimo arba filmavimo režimas. Tad nuostabius atostogų ar bėgiojimo parke vaizdus bus galima „pagauti“ net ir neturint mobiliojo telefono su savimi.
Patogesnė informacijos paieška
Gal „Google“ ir visagalis, bet naujos kartos kontaktiniai lęšiai informatyvumu taip pat nenusileis. Pakaks užmesti akis į kitoje gatvės pusėje esantį restoraną ar kavinę ir kaip mat prieš akis iškils tos maitinimo įstaigos meniu, leisiantis paprasčiau apsispręsti, užsukti ten pavalgyti ar ne.
Paprastesnės taps ir kelionės. Tokie integruoti kontaktiniai lęšiai leis čia pat peržiūrėti žemėlapius ir lengvai rasti reikiamą vietą, tiesiog prieš akis matant pasirinkto maršruto žymenis ir judant nurodoma kryptimi.
Tad kiek daug dalykų galėsime tiesiog paleisti iš rankų ir judėti kur kas laisviau.
Žinoma, tai tik dalis galimybių, kurias ateityje atvers naujosios technologijos, ir kontaktinius lęšius galėsime naudoti nebe vien pagal pagrindinę jų paskirtį – regėjimo korekcijos – bet ir kur kas plačiau. Sparčiai pasaulyje vykstant mokslo pažangai, vis dar galime tikėtis ir įvairesnių jų panaudojimo būdų.