Akių spalva ir asmenybė

Akių spalva ir asmenybė: ar rudakiai tikrai melagiai?

Jei gamta apdovanojo rudomis arba juodomis akimis, turbūt bent kartą gyvenime teko išgirsti ką nors replikuojant, esą „visi rudakiai – tikrų tikriausi melagiai“. „Nesąmonė!“ – suburbi mintyse ir išdygsta Pinokio nosis. Juokaujame, žinoma. Bet ar akių spalva išties gali turėti įtakos tam tikroms žmogaus savybėms? O gal ji suteikia visai kitokios informacijos? Pateikiame 6 įdomius faktus, kuriuos atskleidžia akių spalva.

1. Tamsios akys – mažesnė amžinės geltonosios dėmės degeneracijos rizika

Pasirodo, akių spalva nulemia polinkį sirgti tam tikromis akių ligomis. Pavyzdžiui, amžinė geltonosios dėmės (makulos) degeneracija (AMD). Tai šviesai ypač jautrios akies tinklainės centrinės dalies, būtent ir vadinamos „geltonąja dėme“, pažeidimas, kuris pasireiškia prastėjančiu centriniu regėjimu.

Visgi riziką susirgti šia liga didina ne tik amžius. Žurnalo „Clinical and Experimental Ophthalmology“ atlikta studija atskleidė, kad tamsi akies rainelė blokuoja daugiau ultravioletinės šviesos. Būtent ji ir yra vienas iš AMD rizikos veiksnių. Kur kas daugiau tokios šviesos patenka į šviesias akis, tad mėlynakiai, žaliaakiai ir pilkas akis turintys žmonės du kartus labiau rizikuoja susirgti šia aklumu grasinančia akių liga.

2. Rudakiai rečiau serga melonoma

Dar vienas šūvis tamsių akių naudai. Žurnale „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention“ pateiktos 500 baltaodžių vaikų nuo 6 iki 10 metų tyrimo išvados byloja, kad mėlynakiai patenka į vėžinių odos susirgimų padidintos rizikos grupę.

Faktas, kad šviesios akys turi mažiau šviesą sugeriančio pigmento, perspėja apie didesnę saulės daromą žalą tokioms akims. Tad ir šansų susirgti akies melonoma (ypač agresyvia vėžio forma) mėlynakiams ir žaliaakiams yra daugiau. Nepriklausomai nuo akių spalvos, saulės akinius su apsauga nuo UV spindulių būtina nešioti kiekvienam.

3. Šviesių akių savininkai labiau linkę konkuruoti

Mėlynakiai mėgsta varžytis
Mėlynakiai mėgsta varžytis

Australų tyrėjai, atlikę 336 europiečių apklausą, pateikė ypač įdomius duomenis. Paaiškėjo, kad tamsios akys daugumai asocijuojasi su tokiomis charakterio savybėmis kaip dosnumas, draugiškumas ir empatija. Kaip bebūtų keista, šviesių akių savininkai buvo apibrėžti kaip mažiau sukalbami ir kur kas labiau linkę varžytis su kitais.

4. Rudakiai verti daugiau pasitikėjimo

Žurnalo „PLOS ONE“ studija galų gale paneigė vyraujantį stereotipą, kad rudos akys – melagės. 238 savanoriai reitingavo žmonių nuotraukas, priskirdami juos prie keliančių pasitikėjimą arba ne.

Pasirodo, viliokėmis vadinamos mėlynos akys čia nusileido rudoms, mat dauguma apklausos dalyvių labiau vertais pasitikėjimo įvardijo žmones, turinčius tamsias akis. Visgi nereikėtų apsiriboti vien akių spalva ir įdėmiau pažvelgti į rudakių veido bruožus, kadangi jiems neretai būdingi ir kiti pasitikėjimą keliantys niuansai, pavyzdžiui, didesnė burna, platesnis smakras ir didesnės akys. Manoma, kad šie bruožai natūraliai išreiškia laimės pojūtį, kuris svarbus pasitikėjimui kitu žmogumi.

5. Šviesiaakiams rečiau pasireiškia baltmė

Baltmė – tai autoimuninė liga, kuria sergant žmogaus imuninė sistema atakuoja sveikas pigmento ląsteles, todėl ant odos atsiranda baltų dėmių. Nors ši liga praktiškai nesukelia grėsmės žmogaus sveikatai, tačiau estetiniu požiūriu ji neretai tampa priežastimi kompleksuoti ir slėptis po drabužiais ar galvos apdangalais.

Tyrėjai atrado net 13 genų, nulemiančių polinkį sirgti šia liga. Apklausus net 3000 žmonių, kuriems diagnozuota baltmė, paaiškėjo, kad turintys šviesias akis šia liga serga rečiau nei rudakiai.

6. Tamsios akys – mažesnis polinkis į alkoholizmą

Rudakiai suvartoja mažiau alkoholio
Rudakiai suvartoja mažiau alkoholio

Jeigu tavo mėlynakis kolega nevengia pakilnoti taurelės kitos, tada šis faktas išties moksliškai pagrindžiamas. Džordžijos valstijos universitetas (JAV) apklausė 12 000 vyrų ir moterų. Ši apklausa parodė, kad žymiai daugiau alkoholio linkę suvartoti asmenys, turintys šviesias akis. Kaip tokia priklausomybė galėtų būti susijusi su akių spalva?

Tai gali nulemti melaninas – pigmentas, suteikiantis akims tamsią spalvą. Šis pigmentas dalyvauja elektroniniuose ryšiuose, pasireiškiančiuose tarp smegenų ląstelių. Jeigu melanino kiekis, esantis akyse, koreliuoja su melaninu, esančiu smegenyse, tai reiškia, kad tamsiaakiai yra kur kas jautresni tokiam stimuliatoriui kaip alkoholis, todėl apgirsta greičiau nuo mažesnio jo kiekio nei šviesiaakiai.

Turbūt aklai kliautis šiomis tyrimų išvadomis nederėtų (tarkim, į draugus renkantis rudakius, o ne mėlynakius, nes šie, pasirodo, yra patikimesni). Tačiau didesnės pastangos išvengti tam tikrų ligų, kurių rizikos grupei priklausai, tikrai dar niekam nepamaišė. Tad saulės akinius ant nosies ir marš į pavasarėjantį pasaulį!

Parašykite komentarą