Kontaktinių lęšių priežiūra

7 kontaktinių lęšių nešiotojų nuodėmės

6 valanda ryto. Įgudusiu rankos mostu „uždusini“ ryto tylą šaižiu garsu skrodžiantį žadintuvą. Šiaip ne taip išsiropšti iš lovos ir it zombis sliūkini vonios link. Pirmieji šalto vandens lašai nemaloniai nutvilko dar miegantį kūną, tačiau po truputį prabudina sąmonę ir atlipina akis. Apgraibomis ieškai savo kontaktinių lęšių, įsidedi juos, išsivalai dantis, šoki į pirmas pasitaikiusias kelnes, užsimeti vakarykščius marškinėlius, į puodelį įsipili garuojančios kavos, srėbteli porą gurkšnių ir mauni pro duris, kur tave išskėstomis rankomis pasitinka nauja diena. Stop, stop, stop… Ar tikrai tinkamai jai pasiruošei?

Greičiausiai ta minutė, skirta kontaktinių lęšių įsidėjimui, neatrodo labiau reikšminga nei bet kuris kitas kasdienio ryto momentas. Tačiau daugelis užkietėjusių lęšių nešiotojų, siekdami kiek įmanoma supaprastinti šią rutiną ir pamiršdami faktą, jog kontaktiniai lęšiai taip pat yra medicininė priemonė, ima apeidinėti lęšių priežiūros taisykles ir išradinėja savas. Šios, deja, labai dažnai grasina nemalonumais akių sveikatai. Ką darai ne taip, kad vis dažniau tenka kovoti su akių raudoniu, sausumo pojūčiu, niežtėjimu ar besikartojančiu akių uždegimu?

Ne visada nusiplauni rankas

Rankų plovimasRankų plovimas prieš įsidedant ir išsiimant lęšius – tai bene svarbiausias žingsnis, užtikrinantis saugų ir sveiką kontaktinių lęšių naudojimą. Juk taip garantuojama, kad nuo pirštų, kuriais dienos bėgyje lietiesi prie ne pačių steriliausių vietų (durų rankenos, lifto mygtuko, kompiuterio klaviatūros, laiptų turėklų ir pan.), ant lęšių paviršiaus, o vėliau ir į akis pateks mažiau bakterijų ir mikroorganizmų, galinčių atverti kelius įvairioms akių ligoms. Tad nepamiršk kruopščiai jų nusiplauti muilu (be aliejų) ir nusausinti rankšluosčiu be pūkelių.

Nekeiti vakarykščio lęšių skysčio konteineriuke

Tiesiog šliukšteli dar šlakelį kitą šviežio tirpalo ir manaisi paruošęs konteineriuką lęšių sandėliavimui. Turime nuvilti – vargu, ar tie keli lašai prikels panaudotą skystį naujam gyvenimui. Tirpalas, kuriame jau mirko ir dezinfekavosi lęšiai, nebėra tinkamas pakartotiniam naudojimui, nes jau išeikvojo savo valomąsias savybes. Tad tokiame skystyje vėl užmerkti lęšius tiesiog neefektyvu. Kad ir kaip norėtum jo daugiau sutaupyti.

Praleidi lęšių trynimo etapą

Išsiėmęs lęšius iš karto dedi juos į konteineriuką, naiviai vildamasis, kad visus valomuosius darbus atliks universalus lęšių skystis, o ryte lęšiai bus kaip nauji. Deja, efektyvi lęšių priežiūra tuo nesibaigia. Lęšius tinkamai nuvalysi tik lengvai juos suvilgęs ir patrynęs pirštais bent penkias sekundes. Taip greičiau pasišalins stipriai prie lęšių paviršiaus prikibusios apnašos.

Dėvi kontaktinius lęšius ilgiau, nei rekomenduojama

KalendoriusĮprotis nešioti vienadienius lęšius savaitę, dvisavaitinius – mėnesį, o mėnesinius – pusmetį tikrai nėra pats geriausias tavo akių sveikatai. Per visą nešiojimo laikotarpį ant lęšių paviršiaus susikaupusios baltymų nuosėdos ir nešvarumai gali ne tik sutrikdyti regėjimą ar sukelti nemalonius pojūčius, bet ir iššaukti akių uždegimą.

Lęšių konteineriuką praplauni tiesiog vandeniu

Tai vienas blogiausių dalykų, kuriuos gali padaryti. Vanduo nėra tinkamas nei lęšių valymui, nei konteineriuko skalavimui. Visa tai būtina atlikti tik su specialiu lęšių tirpalu, kurio sudėtyje yra mikroorganizmus ir bakterijas neutralizuojančių medžiagų. Tad išpylęs seną skystį iš konteineriuko, praskalauk jį šviežiu tirpalu ir nusausink popieriniu rankšluosčiu. Tik taip jis bus paruoštas saugiam lęšių sandėliavimui.

Iškritusį lęšį sudrėkini burnoje

Kartais taip jau nutinka, kad nesant namuose lęšis ima ir palieka akį. Žinoma, skysčio su savimi neturi. Akinių irgi. Pasirinkimų, ką daryti – mažai, tačiau viena blogiausių idėjų – suvilgyti lęšį savo seilėmis, kad šis lengviau prisitvirtintų akyje. Tokia lęšių priežiūra skelbia prastas žinias: kiekviename mūsų seilių lašelyje yra apie 60 000 bakterijų, todėl šitaip „dezinfekuotas“ ir „sudrėkintas“ lęšis rizikuoja atnešti daugiau žalos nei naudos.

Miegi su kontaktiniais lęšiais, kurie tam nepritaikyti

MiegasSunki diena ar iki paryčių užsitęsęs vakarėlis išsunkia visas jėgas, skirtas lęšių išsiėmimui, tad nebesivargini to padaryti? Akys dėl to tikrai nepadėkos. Miegoti su kontaktiniais lęšiais, žinoma, galima, jei šie yra skirti prailgintam nešiojimui. Visgi dėvėti vienadienių ar lęšių, pritaikytų tik dieniniam nešiojimui, nakties metu nerekomenduojama – šie nėra tokie pralaidūs, kad užtikrintų akių kvėpavimą miegant.

Tad kiek iš šių nuodėmių galėtum priskirti sau? Gal pats metas atidžiau pasirūpinti tinkama lęšių priežiūra ir kartu geresne akių sveikata?

Parašykite komentarą