Šis tinklaraščio įrašas jokiu būdu nepretenduoja tapti gėdos stulpu. Lai tai būna globėjiškas pagrūmojimas pirštu neklaužadoms kontaktinių lęšių nešiotojams, kuriems ne pro šalį būtų dar kartą pasikartoti, kokia yra lęšių priežiūra. Kol koks piktas mikrobas „neįraitė dvejeto“ už prastas kontaktinių lęšių dėvėjimo žinias ir nepadovanojo akių uždegimo ar puokštės kitų nemalonių pojūčių.
Tad štai truputis „purvinos“ statistikos, kuri šiurkščiai bado akis (šiuo atveju, deja, ir tiesiogine, ir perkeltine prasme). Gal ir tu priklausai kuriai nors iš šių lęšių nešiotojų kategorijų?
„Praktiškieji“: 57 % lęšių nešiotojų dėvi juos ilgesnį laiką, nei nustatyta
Taip, taip, taip. Čia kalba sukasi apie tuos, kurie vienadienius kontaktinius lęšius „lanksčiai“ pritaiko dviejų savaičių nešiojimui, dvisavaitinius – mėnesiui, mėnesinius – metams… (Gerai jau gerai, čia truputį perdėta, bet ar gali pridėjęs ranką prie širdies pasakyti, kad visada sąžiningai keiti lęšius naujais sukapsėjus 30 dienų laikotarpiui?)
Žinoma, jei tas pačias kojines nešiosi savaitę ar dvi ilgiau nei įprasta, sau praktiškai nepakenksi. (Neatsižvelgiant į nosį riečiantį aromatą, sklandantį ore, ir dėl jo pašlijusius santykius su kolegomis, draugais ir artimaisiais.) Visgi lęšiai tiesiogiai kontaktuoja su vienu jautriausių organų žmogaus kūne – akimis, kurios labai svarbios vienam iš svarbiausių mūsų pojūčių – regėjimui.
Kontaktinius lęšius būtina keisti tada, kai nurodyta, nes:
- kad ir kokie pažangūs būtų kontaktiniai lęšiai, ilgainiui ant jų ima kauptis įvairios nuosėdos ir baltyminės apnašos, kurios dirgina akis ir skatina akių jautrumą;
- mikroorganizmai ir bakterijos, kurių laikui bėgant taip pat atsiranda ant lęšių paviršiaus, gali sukelti rimtesnes akių ligas. Jos neretai užkerta galimybę kurį laiką apskritai nešioti kontaktinius lęšius;
- nuo ilgo dėvėjimo atsiradę mikro įtrūkimai kontaktinių lęšių kraštuose gali braižyti akių paviršių, taip žalodami pačias akis.
„Maksimalistai“: 21 % lęšių nešiotojų neišsiima jų nakčiai
Jokių akmenų į daržą tiems, kurie dėvi kontaktinius lęšius skirtus prailgintam nešiojimui arba dar kitaip vadinamus „dienai ir nakčiai“. Nors net ir tokio tipo lęšius rekomenduojama kartas nuo karto išsiimti bei gerai išdezinfekuoti specialiu lęšių tirpalu, paliekant juos mirkti visą naktį.
Visgi čia kalbama apie tuos žmones, kurie stengiasi iš visko gauti didžiausią naudą ir nusprendžia, jog vienadieniai ar dieniniam nešiojimui skirti lęšiai taip pat puikiai tinka ir miegojimui. (Ai, tiesa, į šitą kategoriją turbūt dažnai patenka ir tie, kurie labai mėgsta šventes, todėl 4 valandą ryto mažiausiai rūpinasi, su kuo miegoti. P. S. mes čia vis dar apie kontaktinius lęšius. :))
Tokia „nauda“ labai greitai gali virsti „meškos paslauga“. Kodėl? Paprasta: dėvėjimui dienos metu skirti kontaktiniai lęšiai labai dažnai nėra pakankamai pralaidūs deguoniui, kad užtikrintų gerą akių savijautą net ir miego metu. Todėl nakčiai juos privaloma išsiimti ir patalpinti į valomuoju skysčiu pripildytą konteineriuką visapusiškam apnašų nuvalymui, dezinfekcijai ir, žinoma, akių poilsiui.
„Sterilieji“: 35 % lęšių nešiotojų nenusiplauna rankų prieš įsidėjimą/išėmimą
Pastarieji greičiausiai tiki gyveną burbule, į kurį it į sieną atsimuša iš aplinkos atakuojantys nešvarumai ir bakterijos. Tokiems lęšių nešiotojams būtų pats metas pasakų šalį iškeisti į karčią realybę – mus supa daugybė įvairių mikroorganizmų, kurie turi įtakos mūsų sveikatai. Labai dažnai, neigiamos.
Todėl plauti rankas prieš kontaktą su lęšiais ir akimis tiesiog būtina. Taip ant jų paviršiaus nusės mažiau įvairių dalelių, galinčių sudirginti akis, bei bakterijų, kurios gali sukelti akių susirgimus.
Kaip rankas plauti teisingai?
- Naudoti muilą, kuriame nėra aliejų ir kvapiklių;
- Rankas nusausinti rankšluosčiu be pūkelių.
Tokiu būdu užkertamas kelias įvairių akių jautrumą skatinančių dalelių kaupimuisi ant lęšių paviršiaus.
„Visažiniai“: 53 % spalvotų lęšių nešiotojų juos nusipirko be recepto
„Kam eiti pas tą gydytoją, jeigu matau puikiai? Aš gi tik noriu rudų akių“, – susimąsto „visažinis“ lęšių nešiotojas. Išties kyla klausimas: jei perki lęšius be dioptrijų, kam reikalinga specialisto konsultacija?
Ne viską, pasirodo, lemia vien kontaktinių lęšių stiprumas. Be dioptrijų dar yra ir kitų parametrų, kurie svarbūs patogiam lęšių nešiojimui bei gerai akių savijautai užtikrinti. Tai bazinė kreivė ir diametras. Būtent juos vizito metu ir nustato akių gydytojas.
Be to, jis padeda išsiaiškinti, ar apskritai galima nešioti kontaktinius lęšius, ir pasidalina esminėmis taisyklėmis, kaip juos prižiūrėti, bei kita naudinga informacija. Todėl tokia konsultacija nesusidūrusiems su kontaktinių lęšių nešiojimu yra tikrai reikalinga.
Na va, keletas stulbinančių skaičių, kurie byloja vieną tiesą: ne visi ir ne visada atsakingai žiūri į kontaktinių lęšių nešiojimą. Priklausai kažkuriai iš aukščiau pateiktų kategorijų? Gal visgi verta dar kartą perskaityti kontaktinių lęšių priežiūros taisykles?
Naudinga nuoroda: Praktinį taisyklingo lęšių dėvėjimo gidą gali rasti užsukęs į Geri Lęšiai .LT, kur tave pasitiks iššokantis langelis su pasiūlymu parsisiųsti jį nemokamai. Tinkama lęšių priežiūra – sveikos akys!