Bundanti gamta, ilgėjančios dienos ir vis daugiau saulės. Pavasaris. Deja, ne visi jo sulaukę trykšta džiaugsmu. Greičiau atvirkščiai – ašaromis. Ne, ne iš liūdesio. To priežastis – sezoninė akių alergija. Būtent ji labiausiai linkusi pasireikšti atšilus orams ir pradėjus sprogti pirmiesiems augalų pumpurams. Kaip kovoti su tokia neganda, trukdančia džiaugtis šiuo gražiu metų laiku?
Kas yra akių alergija?
Alergija laikoma tam tikra stipri apsauginės žmogaus organizmo sistemos iššaukta reakcija į iš aplinkos patekusias nekenksmingas medžiagas. Būtent alergizuojančios dalelės patekimu į akį ir prasideda uždegimas arba kitaip, konjuktyvitas (akių junginės uždegimas). Jos taip pat gali patekti ir į nosį, kur kyla uždegimas, vėliau pasiekiantis ir į akių junginę.
Kas sukelia akių alergiją?
Sezoninę akių alergiją dažniausiai sukelia įvairių augalų žydėjimo periodas. Tačiau pavasarinis konjuktyvitas gali prasidėti ir:
-
padaugėjus saulės spindulių;
-
atsiradus ozono sluoksnio pokyčiams;
-
padidėjus oro užterštumui, dujų, dulkių, dūmų kiekiui aplinkoje;
-
ar net pasireiškus endokrininės sistemos sutrikimams.
Vienais pagrindinių alergenų, sukeliančių akių uždegimą, laikomos šių augalų žiedadulkės:
-
medžių (alksnių, lazdynų, beržų, ąžuolų);
-
piktžolių (balandų, pelynų, varpučių);
-
žolių (šunažolių, rugių, avižuolių, motiejukų, eraičinų).
Kuo akių alergija pasireiškia?
Nors dauguma akių alergijos simptomų būdingi ir kitoms ligoms, tačiau sezoniškas jų pasikartojimas gali išduoti, kad jie pasireiškia būtent dėl akių alergijos. Visgi šią diagnozę turėtų patvirtinti gydytojas. Priešingu atveju, kaip ir negydant kitų ligų, gali grėsti komplikacijos.
Sezoninei akių alergijai būdingi tokie nemalonūs pojūčiai kaip:
-
ašarojimas;
-
paraudimas;
-
niežėjimas;
-
vokų paburkimas.
Kaip nustatoma akių alergija?
Akių alergija nustatoma atliekant tyrimus – tiesiog ieškoma alergeno, kuris ir galėjo iššaukti tokią organizmo reakciją. Tam reikalingi mėginiai, gaunami atlikus odos dūrį – ant dilbio vidinio paviršiaus lašinami alergenai. Išsamesnei informacijai gauti atliekamas kraujo tyrimas, kuris leidžia nustatyti specifinius imunoglobulino E klasės antikūnus. Paaiškėjus alergijos priežasčiai paskiriamas tinkamiausias gydymas.
Kaip suvaldyti ir gydyti akių alergiją?
Išvengti pavasarinės akių alergijos gana sudėtinga, nes vargu, ar kas nors pasiryžęs tokį gražų laiką prakiurksoti namuose. Tačiau alergijos poveikį normaliam gyvenimo ritmui galima šiek tiek sumažinti:
-
Pirmiausia, žinoma, reikėtų vengti alergeno, kuris sukelia tokius nemalonius pojūčius. Tokiu atveju bent jau savo namų kieme patartina nesodinti ir neauginti augalų, kurių žiedadulkėms esate alergiški.
-
Pasireiškus akių alergijos simptomams, ypač niežuliui, negalima trinti akių, nes tai tikrai nepalengvins situacijos (nors minutei kitai ir pasijusite geriau), o kaip tik apsunkins uždegimo eigą.
-
Prasidėjus alergijai būtina apsilankyti pas du gydytojus: oftalmologą, kuris nurodys, koks gydymas ir vaistai reikalingi, ir alergologą. Šis padės išsiaiškinti, kokie alergenai lemia akių uždegimo atsiradimą.
-
Niežėjimą, paraudimą, patinimą ir ašarojimą malšina akių lašai. Geriausia – be konservantų. Jie negraužia akių ir gali būti lašinami netgi ant kontaktinių lęšių.
-
Esant saulėtoms dienoms rekomenduojama dėvėti akinius nuo saulės, kad ir taip sudirgusios akys būtų mažiau veikiamos dar ir spiginančios šviesos.
Na, ir belieka palinkėti, kad atšuoliuojantis pavasaris būtų lengvas mūsų akims! :)