Su baime lauki vasaros karščių ar žiemos šalčių, nes oro kondicionierių arba šildytuvų kedenamas oras tampa tikru iššūkiu akims? Su sausumo pojūčiu akyse teko susidurti daugeliui, tačiau yra žmonių, kurie nuo to kenčia nuolatos. Jiems pasireiškia vadinamasis sausų akių sindromas (SAS). Kokie simptomai, priežastys ir gydymas jam būdingi?
Kas yra sausų akių sindromas?
Ašaros mums reikalingos tam, kad apsaugotų akis ir išlaikytų jas sveikas, pašalindamos iš aplinkos į akis patenkančias dulkeles ir svetimkūnius bei drėkindamos akių paviršių. (Apie galimybę ašaromis išreikšti emocijas šį kartą nekalbėsime. 🙂 ) Sutrikus ašarų liaukų gamybinei veiklai ar išsiderinus ašarų plėvelės komponentų pusiausvyrai pasireiškia ašarų ir akių paviršiaus liga – sausų akių sindromas.
Tačiau tai nereiškia, kad pasireiškus SAS akys nebegeba gaminti ašarų. Netgi atvirkščiai – kai kuriems žmonėms pasireiškia ašarų perteklius, kurį būtent ir paskatina akių sausumas ar niežėjimas.
Kokie yra SAS simptomai?
SAS atsiradimą daugiausiai signalizuoja akyse atsiradę nemalonūs pojūčiai. Tai:
-
Paraudimas;
-
Skausmas mirksint;
-
Atsiradusios išskyros;
-
Sausumo pojūtis;
-
Niežėjimas;
-
Sunkūs vokai (ypač sudėtinga atsimerkti ryte);
-
Regėjimo sutrikimai;
-
Akinimas, sukeltas ryškios šviesos.
Kokios priežastys lemia SAS atsiradimą?
Veiksnius, nulemiančius SAS atsiradimą, galima suskirstyti į keturias pagrindines kategorijas:
-
Amžius: kuo daugiau metų, tuo didesnė tikimybė, jog suprastės ašarų gamybos kokybė;
-
Lytis: moterims SAS dažniau pasireiškia po menopauzės arba nėštumo bei žindymo metu;
-
Vaistai: tam tikri medikamentai, pvz., kontraceptinės tabletės, antihestamininiai preparatai, vaistai nuo peršalimo ar širdies ligų, gali sumažinti ašarų sekreciją;
-
Aplinka: dūmai, vėjas, dulkės, šildytuvų ar kondicionierių veikiamas oras taip pat sausina akis.
Yra žinoma ir daugiau sausų akių sindromą galinčių sukelti priežasčių. Pvz., akys sausėja esant nesubalansuotai mitybai, kai trūksta vitaminų A, B2, B12. Taip pat tai gali nulemti ir genetiniai pakitimai, kai neišsivysto ašarų ar kitos už jų gamybą atsakingos liaukos.
Moterims SAS gali atsirasti ir dėl kosmetikos priemonių akims (tušo, pieštuko, šešėlių) naudojimo, o tiksliau – ne itin kruopštaus jų pašalinimo prieš einant miegoti. Tam reikėtų pasitelkti ne tik specialius valiklius ir vatos tamponėlius, bet ir ausų krapštukus.
Kaip diagnozuojamas ir gydomas SAS?
Įtarus, jog pasireiškia SAS, reikėtų kreiptis į akių gydytoją. Tiksliai diagnozei nustatyti gali būti atliekamas ašarų testas, paėmus ašarų mėginį.
Pasitvirtinus SAS diagnozei, pirmiausia sausų akių gydymui pasitelkiami drėkinamieji akių lašai (dirbtinės ašaros). Jie didina ašarų kiekį, tiekia trūkstamus komponentus ašarų plėvelei, todėl sumažėja nemalonūs pojūčiai akyse.
Vienas naujausių SAS gydymo būdų – osmoprotekcija. Šios procedūros metu atkuriamas osmosinis slėgis abiejose ragenos epitelio ląstelių membranos pusėse. Osmoprotektoriai padeda išlaikyti fiziologinį vandens kiekį ląstelėje – ne pačiame akies paviršiuje, o kur kas giliau ragenoje.
Negydomas sausų akių sindromas gali sukelti drumsčių susidarymą ragenoje ir iššaukti grėsmę regėjimui.