Kodėl geras regėjimas yra toks svarbus?

Žmogaus pojūčių sistema padeda jam komunikuoti su pasauliu ir jį justi. Bet mes nepagalvojame apie šių jutimų svarbą, kol vieno iš jų netenkame.

Kiekvienas žmogus turi penkis jutimo organus: akis matymui, liežuvį skoniui, nosį, ausis klausai ir odą lytėjimui. Pačiu svarbiausiu organu įvardijamos akys, jomis gauname 80 procentų savo pojūčių. Jei kiti pojūčiai, tokie kaip skonis ar kvapas, nefunkcionuoja, akys mus gelbsti ir apsaugo nuo pavojų.

Pavyzdys: maistas ir gėrimai

Galbūt skambės keistai, bet prie skonio pajautimo prisideda ir regėjimas. Palyginus su kitais pojūčiais, skonio receptoriai yra vieni silpniausių. Akimis galime atskirti tūkstančius spalvų, o liežuviu vos penkis skonius: saldumą, sūrumą, rūgštumą, kartumą ir umami (apibūdinamas kaip mėsiškas skonis, kurio daugiausia randama sūryje, pomidoruose ar mėsoje). Visa laimė, kad šis pojūtis nesiremia vien liežuvio receptoriais, bet ir matymu, kvapu. Teigiama, kad šiltų spalvų maistas mūsų priimamas kaip saldesnis, o atliktas bandymas su vynu įrodė, kad net profesionalūs vyno ekspertai nesugebėjo suprasti, kad geria baltą vyną, nudažytą raudonai.

Pavyzdys: šaltis

Peršalimas smūgiuoja tris-keturis kartus per metus. Sirgdami žmonės jaučiasi išsekę, o jų skonio ir kvapo suvokimas smarkiai susilpnėja ar pakinta. Todėl sirgdami, mes sunkiau atskiriame sugedusį maistą. Kvapas visada buvo tas jutimas, kuris padėdavo nustatyti, ar maistas valgomas. Kai kvapo pajutimas nustoja veikęs, akys turi perimti nosies funkcijas ir pagal pelėsį ar pakitusią produkto spalvą nustatyti jo tinkamumą vartoti.

Pavyzdys: klausos pablogėjimas

Milijonai žmonių turi problemų su klausa ir tik labai maža dalis naudoja specialius, problemai spręsti skirtus prietaisus. Šie žmonės gali susidurti su sunkumais gatvėse: negirdėti automobilių ar policijos sirenų. Tuomet ausų funkciją pakeičia akys, jos pastebi tiek staigias įspėjamąsias spalvas, tiek eismo situacijas.

Pavyzdys: ieškant partnerio

Matymo pojūtis turi didžiulę įtaką renkantis antrąją pusę. Gestai, veido mimikos ir kūno kalba sudaro didžiąją dalį pirmojo įspūdžio. Per sekundės dalį žmonės nusprendžia, ar žmogus jiems patrauklus ar ne. Tik susipažįstant artimiau įsijungia kiti pojūčiai.

Akivaizdu, kad akys ir regėjimas mus gelbsti, kada kiti jutimai atsisako padėti. Todėl mylėkime savo akis ir nepamirškime jomis pasirūpinti.

Parašykite komentarą