Kūdikio gimimas – kiekvienai šeimai yra vienas įsimintiniausių gyvenimo momentų. Laikyti rankose ir žiūrėti į šį, ką tik į pasaulį žengusį stebuklą – neįkainojamas jausmas. Bet kyla klausimas, kaip šį pasaulį mato kūdikiai? Ar jie skiria spalvas, ar atpažįsta savo tėvus? Pateikiame keletą faktų apie kūdikių regėjimą.
Ar kūdikiai geba atpažinti savo tėvus?
Ką tik gimęs kūdikis nėra aklas – jis gali matyti aplinką, tačiau juoda/balta spalvomis ir išplaukusį, lyg per miglą. Pirmosiomis dienomis vaiko pasaulis – tai tarsi pilkų šešėlių žaismas. Be to, kūdikiai gimsta trumparegiai, todėl geriausiai daiktus mato 20 – 30 cm. atstumu – būtent todėl, juos taip užburia mamos veidas žindymo metu. Smegenų ląstelės, kontroliuojančios regėjimą, dar nėra pakankamai išsivysčiusios, todėl kūdikis negeba įžvelgti žmogaus veido bruožų ir kitų smulkių detalių, tačiau mamos veidas kūdikiui atpažįstamas iš akių, veido kontūrų, plaukų. Be šių faktorių naujagimiai remiasi savo kvapo ir klausos pojūčiais, todėl nors ir matydami neryškiai, geba atpažinti jus iš kvapo ar balso.
Kada kūdikis pradeda aiškiai matyti?
Pirmosiomis savaitėmis užmegzti akių kontakto su kūdikiu nepavyks, kadangi naujagimis dar nefokusuoja vaizdo. Pirmaisiais mėnesiais kūdikis gali vos keletą sekundžių sutelkti regėjimą į nejudančius objektus. Po 2 – 3 mėn. jis išmoksta sekti objektus judinant galvą į šonus, o palaipsniui išmoksta nukreipti žvilgsnį nepasukant galvos. Jau pirmosiomis savaitėmis pradeda vystytis ir spalvų regėjimas. Pirmiausia kūdikis pradeda skirti intensyvias spalvas – raudoną, žalią, geltoną ir galiausiai mėlyną. Ryškūs kontrastai kūdikiui padeda lengviau matyti daikto kontūrus. Mažyliui augant, rega tobulėja: akys ir smegenys vis geriau sugeba priimti ir apdoroti vaizdinę informaciją. Pasak specialistų, vėliausiai iki septintojo mėnesio kūdikių regėjimas ženkliai patobulėja ir beveik prilygsta suaugusiųjų regai.
Kaip padėti kūdikiui turėti gerą regėjimą?
Labiausiai tinkami vaikų žaidimams ir tikėtina labiausiai kūdikius dominantys – kontrastingų spalvų žaislai. Reikėtų rinktis nesudėtingų raštų ir įvairių tekstūrų žaislus, kurie lavina naujagimio regėjimą ir fokusavimą. Nepamirškite, kad žaidžiant su vaiku geriausia rodomus objektus laikyti arčiau jo veido, neskubėti ir leisti kūdikiui apdoroti informaciją. Nepamirškite kartu ugdyti ir kitų vaiko juslių pvz.: klausos.
Sunku suvokti, koks miglotas ir susiliejęs pirmasis naujagimio vaizdas. Kaip skirtingai mato dvi, viena į kitą žvelgiančios vaiko ir motinos akys. Žinant kūdikio regos savybes, galime suprasti vaiko požiūrį ir lengviau sukurti tarpusavio ryšį.