JAV Darbo ministerijos duomenimis, tūkstančiai darbuotojų kasmet susiduria su silpstančiomis akimis vien dėl to, jog netinkamai jas prižiūri darbo metu. Tai kiekvienais metais sukelia 300 milijonų dolerių vertės nuostolius, patiriamus lankantis pas gydytojus ar darantis operacijas. Ši problema aktuali ne tik Amerikoje, tačiau ir visame pasaulyje – ne išimtis ir Lietuva. Pateiksime keletą patarimų, kaip apsaugoti savo akis, jei didžiąją dienos dalį praleidžiate dirbdami kompiuteriu.
Visapusiška apsauga
Jeigu norite savo akis apsaugoti profesionaliomis priemonėmis, dėmesio verti:
Akiniai darbui su kompiuteriu, kurie apsaugo nuo mėlynosios šviesos. Jie yra itin svarbūs dirbant, net jeigu neturite regėjimo sutrikimų. Šio tipo akiniai turi papildomą filtrą, kuris apsaugo akis nuo kompiuterio ekrano skleidžiamos mėlynosios šviesos, kuri, pasiekusi tinklainę, ilgainiui gali sukelti geltonosios dėmės degeneraciją.
Drėkinamieji akių lašai. Mėlynosios šviesos sukeltas akių sausumasne tik yra nemalonus – jis ilgainiui gali sukelti didelį skausmą ar net tokias ligas kaip sausų akių sindromas. Norint apsisaugoti svarbu naudoti specialius drėkinamuosius lašus.
Kasdien naudodami šiuos produktus darbo aplinkoje sumažinsite akių nuovargį ir apsaugosite jas nuo neigiamo mėlynosios šviesos poveikio, sukeliančio netgi nepagydomas ligas.
Akių stiprinimui reikalingi paprasti metodai
Norint, jog akys pailsėtų ir darbo aplinkoje būtų apsaugotos nuo neigiamų veiksnių reikalingi ne tik akiniai darbui su kompiuteriu ar drėkinamieji lašai. Derėtų nepamiršti kartą per valandą pailsinti akis paprastais būdais, kurie taip pat prisideda prie visapusės apsaugos:
„Palmingas“. Dirbant visą dieną kompiuteriu regos nervai būna įtempti, nes aktyviai perduoda informaciją į smegenis. „Palmingo“ metodas ne tik ramina nervų sistemą, mažina tikimybę patirti didelį stresą darbo aplinkoje, bet ir ramina pačias akis. Šis metodas atliekamas naudojant rankų delnus. Tiesiog uždenkite akis keletui minučių – tai padės ne tik atsipalaiduoti, bet ir atsimerkus matyti ryškesnį vaizdą.
Pratimai saulės šviesoje. Nesvarbu, ar naudojami apsauginiai akiniai darbui su kompiuteriu, ar ne, akys ilgainiui pavargsta ir tampa jautrios natūraliai dienos šviesai. Dėl šios priežasties itin naudinga kas valandą pasidaryti pertraukėlę ir išėjus į lauką sufokusuoti vaizdą į tolimiausią tašką. Šviečiant saulei puikus pratimas yra ir toks: užmerkus akis reikia nukreipti jas į šviesos šaltinį ir giliai kvėpuojant šitaip pabūti kelias minutes.
Mirksėjimas. Mirksėjimas – vienas svarbiausių procesų geram regėjimui išlaikyti. Neretai dirbdami kompiuteriu žmonės stipriai įsijaučia ir nemirksi netgi 2–3 minutes. Tai sukelia „spoksojimo“ efektą, kuris yra didžiausias akių priešas. Mirksint žvilgsnis fokusuojamas vis į kitą tašką; tai apsaugo nuo sausų akių sindromo bei regos nervų varginimo.
Kvėpavimas. Akiniai darbui su kompiuteriu padeda apsaugoti nuo mėlynosios šviesos, tačiau norint, jog akys ne tik būtų apsaugotos, bet ir ilsėtųsi dirbant, būtina giliai ir lėtai kvėpuoti. Galite patys pastebėti, jog lėtai įkvėpus vaizdas kompiuterio ekrane tampa ryškesnis. Tad kai jaučiate, jog akys silpsta ir vaizdas pradeda lietis, giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Deguonis pripildys ląsteles energija, atpalaiduos nervus ir taip vėl galėsite matyti vaizdą ryškiau.
Akys yra vienas svarbiausių žmogaus organų, be kurių būtų sunku įsivaizduoti kasdienybę. Darbas kompiuteriu gali sutrikdyti jų būklę, tačiau tokį poveikį galima sumažinti paprastais sprendimais. Jie ne tik padės gerai jaustis, bet ir leis ilgesnį laiką džiaugtis sveikomis akimis.